Euro 2024: Σαρωτική Γερμανία στην πρεμιέρα, διέλυσε με 5-1 την Σκωτία

0
29

Με εμφατική νίκη 5-1 επί της Σκωτίας ξεκίνησε η Γερμανία το Euro 2024 στην κατάμεστη «Allianz Arena» του Μονάχου.

Η διοργανώτρια χώρα διέλυσε την αντίπαλό της από το πρώτο ημίχρονο στην πρεμιέρα, βρίσκοντας τρεις φορές δίχτυα στο πρώτο ημίχρονο. Το πρώτο γκολ του τουρνουά μπήκε στο 10′ με εξαιρετική προσπάθεια του Βιρτζ ενώ στο 19′ ήταν η σειρά του Μουσιάλα να σκοράρει για να έρθει στο 45+1΄ο Χάβερτζ, σκοράροντας από το σημείο του πέναλτι (σ.σ αποβλήθηκε ο Πορτέους)

Το επόμενο γκολ ήρθε από τον Φίλκρουγκ (68′) με τον ίδιο παίκτη να σκοράρει και πάλι (76′) ωστόσο το γκολ του ακυρώθηκε με χρήση VAR. Το μόνο που κατάφερε το σύνολο του Στιβ Κλαρκ των 10 παικτών ήταν να μειώσει στο 87′ με αυτογκολ του Ρούντιγκερ.

Μάλιστα, τα «πάντσερ» δεν σταμάτησαν εκεί και έκλεισαν τον χορό των γκολ στις καθυστερήσεις με σκόρερ τον Τσαν (90+3′).

Πηγή: voria.gr